بدون شک یکی از جذابترین و کاربردی ترین قسمت های ساختمان نور پردازی ساختمان (هم فضای داخلی و هم نمای ساختمان) می باشد.

حالا تصور کنید شما بتوانید این بخش مهم از منزلتان را به صورت کاملا هوشمندانه کنترل کنید.

به این شکل که بخش زیادی از دغدغه هایی که دراین مورد وجود دارد با استفاده از سیستم روشنایی هوشمند کاملا برطرف میشود.

در ذیل به چند مورد از آنها اشاره می کنیم :

موقع ورود یا خروج از  منزل ( به ویژه ساختمان های حیاط دار و ویلاها) روشن کردن تک تک چراغ های ساختمان که بعضا در انتهای حیاط هستن و مسیر زیادی باید برای روشن یا خاموش کردن آنها طی کرد کار دشواری ست. 

 سناریوی جشن : در یک سری از مناسبت های مهم مانند جشن تولد یا سالگرد ازدواج و ….افراد دوست دارند محیطی مناسب برای جشن رو فراهم کنند که کیفیت مناسبی رو هم داشته باشه مثل پخش موسیقی مناسب ، رقص نور و سیستم روشنایی متناسب با جشن، که همگی این موارد با لمس صفحه موبایل به صورت اتوماتیک اجرا میشود و زندگی رو برای ما لذت بخش تر میکند و درکنار تمام این موارد حس مدرن بودن رو نیز در ما ایجاد می کند.

با استفاده از نوار رنگی(RGB) میتوانیم محیط متفاوت و به اصطلاح رنگی رنگی رو ایجاد کنیم و فضایی شاد رو فراهم کنیم.

سناریوی ورود: یکی دیگر از سناریوهای مفید و کاربردی خواهد بود به این صورت که ما در زمان ورود به منزل میتوانیم سیستم های روشنایی بخش های متفاوت از خانه رو روشن کنیم و نیاز به زدن تک تک کلید ها نخواهیم داشت که این امر به دلیل یکپارچگی و هماهنگی است که در خانه های هوشمند وجود دارد .

سناریوی خواب: یکی از سناریوهای آرامش بخش در خانه های هوشمند همین سناریو است به حالتی که ما میتوانیم سیستم روشنایی رو تحت کنترل خود دربیاوریم. به این صورت که یا تمامی چراغ های خانه خاموش بشوند یا یک نور ملایم در فضا باشه تا به خواب بهتر ما کمک کند و فضای آرام و خواب راحتی رو برای ما ایجاد کند.

سناریوی مطالعه: یکی از مدرن ترین و لوکس ترین سناریوهای خانه هوشمند همین سناریو است که ما با کنترل کردن شدت نور میتوانیم محیطی مناسب برای مطالعه فراهم کنیم و حس لذت رو برای افراد ایجاد کنیم.

سناریوی خروج: ما با اعمال این سناریو به راحتی میتوانیم تمام چراغ های منزل رو قبل از رفتن و یا حتی بعد از خروج از منزل خاموش کنیم که این امر باعث کاهش مصرف انرژی خواهد شد.

سناریوی غروب: با اعمال این سناریو در قسمت نورپردازی ساختمان میتوانیم پس از بسته شدن کامل پرده ها نور و سیستم  روشنایی مناسبی رو در خانه ایجاد کنیم و از محیط خانه لذت ببریم .

سناریوی شام: در این بخش از سناریو در خانه هوشمند به این مسئله پرداخته میشه که همه افراد بنا بر سلیقه و علاقه ای که دارند دوست دارند در هنگام صرف شام یک نورپردازی متناسب رو در کنار اعضای خانواده تجربه کنند بنابراین با فعال کردن این سناریو میتونیم در زمان سرو شام یک تجربه جدید رو هم کسب کنیم و لذت زندگی در خانه هوشمند رو ملموس تر کنیم.

سناریوی سینمای خانگی: همه افراد دوست دارند در هنگام دیدن فیلم سینمایی یا برنامه مورد علاقه اشان محیط اطرافشان تحت کنترل باشه بنابراین میتونیم با لمس یک دکمه این سناریو رو فعال کنیم. و تمامی چراغ ها در منزل تحت کنترل ما باشند و ما بتوانیم از تماشای فیلم لذت ببریم . بنابر خواسته افراد تمامی چراغ ها مانند فضای سینما خاموش باشه و نورهای اطراف تلویزیون یک محیط جذاب رو برای تماشای فیلم برای ما مهیا کند.