لطفا سؤالات زیر را بخوانید و اگر  پاسخ خود را نیافتید، سؤال خود مطرح کنید ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد.

سوالات متداول

خانه هوشمند (smart home) چیست؟

خانه هوشمند(smart home) خانه ایست که در آن همه سیستم های خانگی مثل چراغ ها، درها، ترموستات ها، دستگاه های پخش کننده فیلم و موسیقی، سیستم های امنیتی، دوربین های مداربسته و … به هم مرتبط شده اند و می توانند هماهنگ با هم با امکان کنترل از راه دور و به صورت خودکار کار کنند.

تفاوت بین خانه هوشمند و BMS در چیست؟

BMS مخفف Building Management System  به معنی سیستم مدیریت ساختمان و Smart Home به معنی خانه هوشمند است. در خانه هوشمند عملکرد سیستم بر کنترل فضاهای داخلی و تجهیزات درون خانه است و هدف علاوه بر بهینه سازی انرژی، ایجاد راحتی ، آسایش و امنیت ساکنان خانه هم هست. BMS در مشاعات ساختمان کاربرد دارد و امکان مدیریت و نظارت بر موتورخانه و سایر بخش های مشترک ساختمان را به وجود می آورد.  سیستم BMS بیشترین کاربرد را در مراکز تجاری، بیمارستان ها و ساختمان های بسیار بزرگ دارد.

در سیستم های خانه هوشمند این خود مصرف کننده یا کاربراست که با واسطه های کاربری نظیر پنل های لمسی، گوشی موبایل، تبلت، ریموت کنترل و پیامک به سیستم فرمان دهد و آنرا کنترل کند.اما در سیستم های BMS  مصرف کنندگان و افراد داخل ساختمان دسترسی به سیستم مدیریت ندارند و توسط اپراتور موارد فرمان دهی می شود.

انواع خانه هایی که قابلیت هوشمندسازی دارند کدامند؟

هیچ محدودیتی در هوشمند سازی خانه ها وجود ندارد. چه خانه ای در حال ساخت داشته باشید یا حتی خانه شما چندین سال از ساختش می گذرد، میتوانید آن را به یک خانه هوشمند تبدیل نمایید.

آیا برای هوشمند سازی خانه های ساخته شده نیاز به تخریب داریم؟

خیر ، برای خانه های ساخته شده از پروتکل های بی سیم استفاده می شود در اینصورت در این خانه ها نیاز به هیچ گونه تخریبی وجود نخواهید داشت.

هزینه هوشمند سازی ساختمان چقدر است؟

هزینه هوشمند سازی بر اساس متراژ یا ابعاد محل اندازه گیری نمی شود. برای بر آورد هزینه هوشمند سازی ، امکانات و قابلیت های مورد نیاز مصرف کننده ملاک قرار داده شده و تجهیزات مناسب انتخاب می گردد. لذا این امکان وجود دارد که فضایی با متراژ پایین، هزینه ای بسیار بالاتر را برای هوشمند سازی طلب نماید. امکاناتی نظیر سیستم سرمایشی و گرمایشی ، نوع روشنایی ها، تعداد آن ها، پرده های هوشمند ، سیستم های صوتی هوشمند و … مواردی هستند که در قیمت هوشمند سازی ساختمان تاثیر بسزایی خواهند داشت.

سایر سوالات

مدت زمان مورد نیاز برای فرآیند هوشمند سازی ساختمان چقدر است؟

خانه ی هوشمند دارای ویژگی ها و قابلیت های مختلفی است. در صورتی که ساختمانی در دست ساخت در فرایند هوشمند سازی قرار گیرد، تیم هوشمند سازی با همکاری تیم برق و تاسیسات ساختمان، هوشمند سازی را پیش خواهند برد. و در پایان کار و آخرین مرحله از نازک کاری، کلید ها و تجهیزات روی کار را نصب می نمایند. اما در حالتی که ساختمانی ساخته شده باشد و پس از آن بخواهیم عملیات هوشمند سازی را انجام دهیم باید از تجهیزات بی سیم استفاده شود، که بسته به حجم امکانات مورد نیاز، این امر بین یک روز تا یک هفته انجام خواهد شد.

بهترین زمان اقدام برای هوشمندسازی ساختمان چه زمانی است؟

بهترین زمان برای انجام فرآیند هوشمندسازی در زمان کشیدن نقشه تاسیسات ساختمان یا قبل از سفتکاری است. که میتوان از طریق سیم کشی، سیستم هوشمند را در هرکجای خانه که لازم باشد پیاده سازی کرد. اما اگر پس از این زمان و بعد از تکمیل شدن ساختمان باشد هوشمند سازی به روش بی سیم می تواند روش مناسبی باشد.

آیا امکان اجرای سیستم هوشمند در خانه های قدیمی با سیم کشی سنتی وجود دارد؟

استفاده از تجهیزاتی که با پروتکل های بی سیم مانند zigbee و zwave و … کار می کنند این امکان را فراهم می آورند که در ساختمان های با سیم کشی سنتی بتوان فرآیند هوشمند سازی را انجام داد. در این ساختمان ها هزینه سیم کشی به شدت کاهش پیدا می کند.

اگر یکی از تجهیزات از کار بیفتد چه می شود؟

 در صورتیکه یک ماژول از کار بیافتد سایر ماژول ها بدون کوچکترین اختلالی به کار خود ادامه میدهند. و مشکلی در سیستم هوشمند شما بوجود نمی آید.

از ما بپرسید